Mýty a fakta o ČOV a žumpách: Proč jsou bakterie důležitější než chlor či droždí
.czpng.png)
Máte doma žumpu, domácí čističku odpadních vod (ČOV) nebo septik? Určitě jste už slyšeli nějaké „zaručené“ rady, co do ní hodit, aby všechno fungovalo jako po másle. Droždí, jedlá soda nebo chlor? Některé z těchto nápadů zní jako recept od babičky, jiné jako chemický experiment. Pojďme se na ně podívat blíž – a hlavně oddělit mýty od reality.
Mýtus č. 1: „Stačí tam hodit droždí a žumpa si poradí.“
Droždí, tedy „kvasinky“, dokážou rozkládat cukry a některé škroby – ale tím to končí. Tuky, bílkoviny, rostlinné zbytky ani toaletní papír (celulózu) nerozloží. Navíc, kvasinky neobsahují žádné bakterie a ani je nevytvářejí. Kvasinky a bakterie jsou zcela odlišné organismy – a bez bakterií se biologický rozklad v žumpě nebo ČOV prostě neuskuteční.
Pokud tedy chcete, aby systém fungoval bez zápachu a problémů, potřebujete bakterie do žumpy, které obsahují směs bakterií a enzymů připravených k rozkladu všech typů odpadu. Například tablety AVA – ty zvládnou mnohem víc než lžíce kuchyňského droždí.
Mýtus č. 2: „ČOV si poradí sama, bakterie tam nejsou potřeba.“
Pravda je, že bakterie do ČOV jsou naprostý základ. Ano, přirozeně se tam určité bakterie nacházejí, ale jejich počet a aktivita výrazně kolísají – zejména při změnách teplot, počasí nebo při vyplavení bakterií. Bez podpory může dojít k poklesu aktivity bakterií, což se projeví zápachem, zanesením filtru, nánosy nebo častou potřebou čištění ČOV.
Pravidelným dávkováním bakterií AVA do ČOV si ušetříte nervy i peníze.
Mýtus č. 3: „Na co bakterie? Chlor všechno zlikviduje..“
Ano, chlor všechno zlikviduje – a to doslova. Nejen zápach nebo nečistoty, ale i všechny užitečné bakterie, díky kterým vaše žumpa nebo ČOV odpadní vodu vůbec čistí. Používání chlorových čisticích prostředků naruší biologickou rovnováhu v systému, zastaví přirozený rozklad odpadu a výsledkem je zápach, snížená účinnost a častější potřeba vývozu.
Místo toho je lepší podpořit čisticí procesy v nádrži pomocí bakterií AVA, které udrží systém v rovnováze.
Mýtus č. 4: „Jedlá soda všechno zneutralizuje, i žumpu dá do pořádku.“
Jedlá soda je oblíbený domácí pomocník, ale v žumpě nebo ČOV její účinek nestačí. Neobsahuje žádné bakterie ani enzymy, takže nepřispívá k rozkladu organického odpadu. Může sice dočasně neutralizovat pachy, ale problém neřeší – jen ho maskuje. Navíc ve větším množství může měnit pH prostředí v systému, což negativně ovlivňuje aktivitu užitečných bakterií.
Místo biologické rovnováhy tak může vzniknout stav, kdy se přirozené čisticí procesy zpomalí nebo úplně zastaví.
Mýtus č. 5: „Smíchám zbytky a naliju je dovnitř – to nakrmí bakterie.“
Někteří věří, že když do žumpy nebo ČOV nalijí rozmixovanou směs zbytků – masa, zeleniny nebo dokonce kartonu – pomohou tím bakteriím a zlepší rozklad odpadu. Ve skutečnosti jde ale o těžko zpracovatelnou směs, která může systém zbytečně zatížit, způsobit ucpání nebo zpomalit přirozené procesy.
Bakterie v žumpě jsou specializované na rozklad odpadu, který už prošel trávením, ne na velké množství surových zbytků. Proto se doporučuje pravidelně doplňovat speciální bakterie AVA pro rozklad odpadních vod, které jsou určené právě na rozklad tuků, bílkovin, celulózy i škrobů (AVArtes technologique™ zajišťuje účinný rozklad všech typů odpadu).
Na rozdíl od improvizovaného „smoothie ze zbytků“ jsou naše bakterie účinné, bezpečné a přispívají k dlouhodobému fungování čisticích procesů v žumpě a ČOV.
Mýtus č. 6: „Stačí tam hodit mrtvou slepici, to rozjede bakterie.“
Někteří věří, že mršiny nebo syrové maso v žumpě podpoří rozklad, protože obsahují bakterie. Bakterie jsou pro fungování systému nezbytné, ale tento způsob jejich doplňování je naprosto nevhodný. Rozkládající se zvíře může zavést do systému škodlivé patogeny, které tam nepatří, a zároveň přidává složitý organický materiál, se kterým si systém těžko poradí.
Místo podpory rozkladu můžete narušit biologickou rovnováhu a zhoršit fungování systému.
Bakterie, které žumpa a ČOV potřebují, jsou speciální bakterie AVA určené k rozkladu odpadních vod, které podporují správnou péči o celý systém.
Závěr:
Při péči o žumpu nebo domácí čističku odpadních vod se často řídíme různými domácími radami, které se tradují mezi lidmi nebo šíří na internetu. Mnohé z nich ale spíš škodí, než pomáhají. Droždí, jedlá soda, chlor nebo jiné domácí kombinace nedokážou nahradit to, co žumpa nebo ČOV skutečně potřebují – výkonné bakterie AVA, které zajistí dlouhodobé pročištění odpadní vody.
Pokud chcete, aby vaše žumpa nebo ČOV fungovala bez zápachu, bez problémů a s co nejnižšími náklady, vyplatí se zvolit správný způsob, jak ji podpořit.
Místo domácích pokusů je efektivnější sáhnout po řešení, které je k tomu určené – bakterie do ČOV a žumpy AVA, které jsou navržené tak, aby rozklad odpadu probíhal přirozeně, účinně a bez komplikací.